Bir Mozaik Çalışması

Mozaik

KATALOG №

#33003

MARKA

Cover Design

ÖLÇEK

-

BOYUTLAR [B x E x Y]

375 x 285 mm

Eski mozaik sanatının modern yorumlarından biri olan bu ürün küçük mozaik taşlar kullanılarak bir soğan resmi ortaya çıkaracak şekilde yapılmıştır. Mozaik taşlar yerine daha hafif malzeme kullanılması ve profesyonel bir görünüş için taşların arasının sıva ile doldurulması ürünün görselliğini arttırmaktadır.

ZEUGMA SOĞANI


Mozaik sanatı, en eski ve en dayanıklı sanatsal ifadelerden biridir. Öyle ki mozaikler depremlerle yerle bir olan yapılardan dahi bugüne dek gelmeyi başarmışlardır. Ortaya çıkan bir sanat eserinin bu kadar dayanıklı olabilmesi çok memnuniyet vericidir. Temelleri Antik Yunan ve Roma'nın muhteşem dekorasyon sanatına dayanan mozaik sanatı, günümüzde herkes tarafından kolayca uygulanabilir bir hal almıştır.

ÖZELLİKLER

Bir araya gelen taşlardan bazıları farklı tonlarda seçilmiş özellikle zeminde kullanılan gri renkli taşlardan kimileri daha koyu olarak uygulanmıştır. Bunun sonucunda yeknesaklık kırılmış fakat aralarına mesafe konularak kompozisyondaki dengenin bozulmamasına özen gösterilmiştir.

Koyu mor renkteki taşlar soğanın dış kabuğunda güçlü bir etki sağlamak ve soğan formunu ortaya çıkarmak için kullanılmış; gri renkteki arka plan ise nötr bir renk olması sebebiyle seçilmiştir. Bu durum merkezdeki objenin etkisini arttırmıştır.

Soğanın ortasındaki renkler (gri, eflatun ve açık yeşil) hem kontrastlık yaratmak, hem de benzer tonlar olması sebebiyle seçilmiştir. Böylece soğanın her katı kolayca seçilmesine rağmen birbirlerinden kopuk durmamıştır.

Zeugma Soğanı

 

c Art Academy, Cilt 1, Sayfa 96

#33003 Bir Mozaik Çalışması

12.08.2017