Constructo Logo            Junior Logo

HMAV Bounty

Bounty

MARKA

Constructo

KATALOG №

80420 (Junior)

ÜRETİM YERİ/TARİHİ

İspanya / 1997

ÖLÇEK

1/108

BOYUTLAR [B x E x Y]

255 x 80 x 235 mm

PARÇA SAYISI

117

ZORLUK

4

Teğmen Bligh komutasındaki Bounty isimli üç direkli yelkenli geminin maketi olup, tekne çıkan isyan sonucu tarihe geçmiştir. Kit, önceden şekillendirilmiş tekne gövdesi dahil 74 ahşap ve 43 adet metal parça, kağıt yelkenler, 1 boya fırçası, 2 akrilik boya, 1 tüp beyaz tutkal, mumlu ip ve resimlerle desteklenen ayrıntılı 5 sayfa B3 formatında yapım talimatından oluşmaktadır.

HMAV BOUNTY


BÜYÜK BRİTANYA

British-Red-Ensign-1707

ADI

Bethia (1784 - 1787)
Bounty (1787 - 1790)

TEKNE TİPİ

Özel Ticaret Gemisi
Silahlı Gemi

TERSANE

Blaydes Shipyard (Kingston-upon-Hull, Yorkshire, İngiltere)

DENİZE İNDİRİLME TARİHİ

1784

SATIN ALINMA TARİHİ

23 Mayıs 1787 (Kraliyet Donanması)

GÖREVLENDİRİLME TARİHİ

16 Ağustos 1787

HİZMETE GİRİŞ TARİHİ

15 Ekim 1787

MALİYET

£ 1950

AKIBETİ

İsyancılar tarafından yakıldı (23 Ocak 1790)

GENEL ÖZELLİKLERİ

YÜKLÜ AĞIRLIK

220 26/94 ton

UZUNLUK

27.7 m (90 ft 10 in)

EN (KEMERE)

7.4 m (24 ft 4 in)

SU ÇEKİMİ (DRAFT)

3.5 m (11 ft 4 in)

TAHRİK

Yelken

YELKEN PLANI

Üç direkli tam armalı yelkenli gemi

MÜRETTEBAT

44 subay ve denizci

SİLAH DONANIMI

• 4 x 4 poundluk (1.8 kg) top
• 10 x kaideye monteli dönebilen hafif top

BOUNTY

Bounty, İngiliz silahlı nakliye gemisidir.

28 Nisan 1789'da isyan eden gemi mürettebatı, Kaptan William Bligh ve 18 denizciyi sandala bindirerek denize bırakmıştır.

HMAV[1] Bounty olarak da bilinen HMS[2] Bounty, Kraliyet Donanması'nın botanik bir görev için satın aldığı küçük bir ticari gemiydi. Gemi, William Bligh'in komutası altında Pasifik Okyanusu'na ekmek meyvesinin bitkilerini elde etmek ve onları Batı Hint Adaları'ndaki İngiliz kolonilerine taşımak için gönderildi. Bu görev, Teğmen Fletcher Christian'ın yönettiği bir isyan yüzünden asla tamamlanamadı. Bu olay günümüzde genellikle Bounty'de isyan olarak bilinir. İsyancılar daha sonra Pitcairn Adası'nda demirli olan Bounty'yi yaktılar. Amerikalı bir maceraperest 1957'de Bounty'nin kalıntılarını yeniden keşfetti; o zamandan bu yana çeşitli bölümleri kurtarıldı.

Bounty başlangıçta Bethia isminde bir kömür taşıma gemisi olarak 1784 yılında Hull, Yorkshire, İngiltere'deki Blaydes tersanesinde inşa edildi. Kraliyet Donanması gemiyi 23 Mayıs 1787'de 1950 sterline (2016'da 209,000 sterline eşdeğer) satın aldı, yeniden donattı ve Bounty olarak adlandırdı. 215 ton olan gemi nispeten küçüktü, ancak üç direği vardı ve tam teçhiz edilmişti. Ekmek meyvesi seferi için dönüştürülmesinden sonra dört adet 4 poundluk (1.8 kg) top ve on adet döner top ile teçhiz edilmiştir.

WILLIAM BLIGH

William Bligh (d. 9 Eylül 1754 Cornwall ili - ö. 7 Aralık 1817, Londra, İngiltere), ünlü ayaklanma sırasında "HMS Bounty"ye komuta eden İngiliz amiraldir.

1762'de donanmaya katılan Bligh 1787'de, o sıralarda Batı Hint Adalarına dikilmek üzere Tahiti'den sökülen ekmekağaçlarının taşındığı 45 tonluk "Bounty"nin kaptanlığına atandı. "Bounty", Tahiti'den yola çıkıp Friendly Adalarına (Tonga) yaklaştığında, ikinci kaptan Fletcher Christian bir darbeyle gemi yönetimini ele geçirdi (28 Nisan 1789). Bligh ve öteki 18 denizci bir sandala bindirilerek denize bırakıldı. Ayaklanmanın nedenleri çok tartışılmıştır. Bligh'ın hasımları onu zorbalıkla suçladılar. Bligh'a göreyse, tayfalar Tahitililer arasında İngiltere'dekinden çok daha mutlu bir yaşama kavuşacaklarına inanıyorlardı. Bligh, üstü açık bir botla yaptığı yaklaşık 4 bin millik olağanüstü bir yolculuktan sonra, 14 Haziran 1789'da Doğu Hint Adalarındaki Timor'a vardı. Christian ve yanındaki sekiz gemici "Bounty"yi Pitcairn Adasına götürdüler. Orada kurdukları küçük koloni 1808'e değin keşfedilmeden kaldı. Onların soyundan gelenler hâlâ bu adada yaşamaktadır. Ayaklananlardan üçü, Tahiti'ye dönünce, İngiltere'ye götürülerek asıldı.

Ayaklanma Bligh'ın meslek yaşamını fazla etkilemedi. Yeniden Tahiti'ye giderek Batı Hint Adalarına ekmekağacı taşıma işini başarıyla sürdürdü (1792). "Director"ın kaptanı olduğu sırada, ayaklanan "Nore"un tayfalarına katılan kendi tayfaları Bligh'ı karaya çıkardılar (1797). Ama o, aynı yıl bu gemiye Camperdown Çarpışması'nda, 1801'de de "Glatton" adlı başka bir gemiye Kopenhag Çarpışması'nda başarıyla komuta etti. 1805'te vali olarak Yeni Güney Galler'e (Avustralya) gönderildi. "Baskıcı davranışları" konusundaki yakınmalar, 1808'de yeni bir ayaklanmaya yol açtı. Bu kez hareketin önderi Sidney'deki Yeni Güney Galler Kolordusu'nun komutanı Binbaşı George Johnston'dı. Bligh'ı tutuklayan ayaklanmacılar sonunda suçlu bulundu. Bligh ise, önce tuğamiralliğe (1811), sonra tümamiralliğe (1814) yükseltildi.

Bligh'ın kişiliği konusunda çeşitli yorumlar vardır. Bazıları onu acımasız ve zorba olarak nitelerken, bazıları da yalnızca küstah ve aşırı hırslı biri olarak görmüşlerdir.

FLETCHER CHRISTIAN

Fletcher Christian (d. 1764?, İngiltere - ö. y. 1790-93?), William Bligh komutasındaki "Bounty" adlı İngiliz kraliyet gemisinde çıkan ayaklanmaya önderlik eden denizcidir.

Man Adasından Cumberland'e göç etmiş bir ailenin oğluydu. Batı Hint Adaları için ekmekağacı toplamak üzere 23 Aralık 1787'de Spithead'den Güney Denizine açılan "Bounty" adlı keşif gemisinin ikinci kaptanı olduğunda kraliyet donanmasında birkaç yıllık denizciydi. 26 Ekim 1788'de Tahiti'ye varan gemi beş ayı aşkın süre burada kaldı; gemi mürettebatı bu süreyi boş oturarak geçirdi. "Bounty" 4 Nisan 1789'da Batı Hint Adalarına gitmek üzere yelken açtı. Christian'ın başını çektiği, 25 kadar küçük rütbeli subay ve denizciden oluşan grup, Bligh'ın kendilerine zalimce davrandığı ve hakaret ettiği gerekçesiyle 28 Nisan sabahı gemiyi ele geçirdi. İsyancılar, Bligh ile gemi mürettebatından 18 kişiyi bir cankurtaran sandalına bindirip terk ederek Tubuai Adalarına gitmeyi denediler. Ancak daha sonra bundan vazgeçip Tahiti'ye geri döndüler. Mürettebattan 16 kişiyi Tahiti'de bırakan Christian ve öteki sekiz kişi Tahitili birkaç kadın ve erkekle denize açıldı; kadınların arasında daha sonra Christian'ın karısı olan Mauatua da vardı. Bu gruptan 1808'e değin haber alınmadı. 1808'de hayatta kalan tek isyancı John Adams (kendini Alexander Smith olarak tanıtıyordu) ile isyancıların çocukları Pitcairn Adasında bulundu. Bu isyancının anlattığına göre, grup 1790'da Pitcairn Adasına çıktıktan sonra "Bounty"yi yakmış, daha sonra kendi aralarında ve Tahitililerle çıkan çatışmalar sırasında Christian ve öteki isyancılar ölmüştü.

Bir başka öyküye göre ise, Christian bir biçimde (bir olasılıkla 1808'de Kaptan Folger adlı birinin gemisiyle) adadan kaçmayı başarmış ve gizlice İngiltere'ye geri dönmüştü. Bu öyküye göre Christian 1808-09'da Cumberland'de yaşayan akrabalarını ziyaret etmiş ve Devonport sokaklarında görülmüştür.

[1] HMAV: His / Her Majesty's Armed Vessel = Majestelerinin Silahlı Teknesi
[2] HMS: His / Her Majesty's Ship = Majestelerinin Gemisi

Captain Bligh Bounty (sticker)

Bounty

Bounty (3 view)

Bounty (Cutaway)

Bounty

Bounty (Profile)

Map showing Bounty's movements in the Pacific Ocean, 1788–1790
Bounty'nin Pasifik Okyanusu'ndaki hareketlerini gösteren harita, 1788-1790

—› Bounty'nin Tahiti'ye yolculuğu ve isyan hareketinin yeri, 28 Nisan 1789
—› İsyandan sonra
Christian'ın emri altında Bounty'in hareketleri
—› Bligh'ın Coupang'a filika ile yolculuğu
{ HMAV Bounty gemisinin yolculuklarının işaretli haritası: isyan öncesi yolculuk
KIRMIZI, isyandan sonra Bounty'nin yolculuğu SARI, Bligh ve diğerlerinin filika yolculuğu YEŞİL renktedir. Beş etiketli küçük ada, görünürlük için büyütülmüştür (ölçeklendirilmemiştir). }

Bounty (Box)


GEREKLİ RENKLER

#

BOYA

R-G-B

XTRA
COLOR

TESTORS

PACTRA

VALLEJO

HUMBROL

TAMIYA

LIFE
COLOR

GUNZE
SANGYO

WHITE
ENSIGN

REVELL

CITADEL
COLOURS

AIRFIX

HELLER

POLLY
SCALE

MOLAK

ITALERI
ACRYLIC

KARTELA

1

White

FFFFFF

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

White

2

Black

000000

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Black

3

Red

FF0000

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Red

4

Yellow

FFFF00

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yellow

5

Blue

0000FF

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Blue

6

Green

008000

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Green

7

Aluminium

ADB2BD

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aluminium


Bounty (box art)

Bounty (box)

Bounty (box contents)

GENEL İPUÇLARI

General Tips

General Tips

General Tips

General Tips

1

Maket macunu gövde üzerindeki çatlakların, darbeli ve gözenekli bölgelerin doldurulmasında ideal bir malzemedir. Gövde ve döşeme parçalarını birleştirmeden önce kaba zımpara ile birbirine alıştırın. İnce taneli zımpara kullanarak gövdeyi boyanmaya hazır hale getirin.

2

Bir cetvel veya düz tahta şerit yardımıyla biz ile hafifçe çizerek güverte kaplamasındaki kalasları taklit edebilirsiniz. Eğer güverte eğimli ise, montajdan önce parçaların düzgün bir şekilde gövdeye uyup uymadığını kontrol edin.

3

Küpeşte gibi bölümleri kaplamakta kullanacağınız şeritleri eğmek için önce su içinde bir müddet tutarak ıslatın ve sonra parçaları hafifçe çekiçleyerek istenen şekli verin.

4

Su hattını küçük bir sehpaya sabitlediğiniz kalem ile işaretleyin ve açık renkli ilk boyayı uygulayın. Boya kuruyunca maskeleme bandına rehber olması için aynı metot ile su hattını tekrar işaretleyin ve bant ile boyadığınız bölgeyi maskeleyip ikinci renk boyayı yüzeye tatbik edin.

Mapa ve benzeri parçaları sabitlemek için önce biz ile delik açın ve sonra da uygun pozisyonu vererek yüzeye yapıştırın. Halat donanımını yaparken iplere basit düğümler atın ve sökülmemeleri için bir damla yapıştırıcı ile birbirlerine tutturun.

PARÇALAR

Tekne gövdesi, 9 adet muhtelif boyutta şerit, 6 adet yuvarlak çubuk, çeşitli hazır metal ve ahşap parça, 2 adet kalıp kesim levha, yelken ve süslemeleri içeren kağıt tabakası, mumlu iplik, 2 kutu boya, fırça, tutkal, zımpara ve montaj talimatları.

Lazer kesim parçalar

Yelken ve süslemeleri içeren kağıt tabakası

Lazer kesim parçalar.

Yelken ve süslemeler.

Parçaların belirtilmesi ve kaplama şeritleri ile direk çubuklarının kesim sırası.

Parçaların belirtilmesi ve kesim sırası

Yelken donanımı

ADIM ADIM MONTAJ SÜRECİ FOTOĞRAFLARI

Adım adım montaj süreci fotoğrafları

Adım adım montaj süreci fotoğrafları

Adım adım montaj süreci fotoğrafları

Adım adım montaj süreci fotoğrafları

Adım adım montaj süreci fotoğrafları

Adım adım montaj süreci

Halatların bağlanma aşamaları

Montaj işemleri lejandı


Bounty (Contents)

Bounty (Contents)

Bounty (Contents)

Bounty

Bounty

Bounty

Çıpa, filika, dümen, ırgat & kürekler

Çıpa & kürekler

Filika & detay parçaları

Bounty iskele

Bounty Pruva & Kıç

Bounty Sancak

Bounty

HMAV Bounty

HMAV Bounty Baş iskele

HMAV Bounty

HMAV Bounty

HMAV Bounty

 

Toyland, S.A. C/Energia, 106. P.O. Box 297, 08940 Cornella-Barcelona, Spain
E-posta: toyland@sefes.es

Ana Britannica, Cilt 4, Sayfa 382; 532; Cilt 5, Sayfa 605

#21001 Bounty

16.12.2018